ReFUEL/AMCAR på vei til Brüssel - møtte bilentusiast i ambassadørstolen
ReFUEL/AMCAR på vei til Brüssel - møtte bilentusiast i ambassadørstolen
ReFUEL/AMCAR på vei til Brüssel - møtte bilentusiast i ambassadørstolen

ReFUEL/AMCAR på vei til Brüssel - møtte bilentusiast i ambassadørstolen

Nå skjer det! Arbeidet med å knytte tettere bånd til Europa er for alvor i gang, 
I forrige uke møtte ReFUEL/Amcars mann for Brüsselsatsningen; Johan Kristian Rud og markedssjef Henning Kjensli EUs ambassadør til Norge, Nicolas de La Grandville. 
Målet: å legge grunnlaget for en fast Re/FUELAMCAR-tilstedeværelse der viktige beslutninger tas – midt i hjertet av Brussel. 

Det som begynte som et formelt møte om politikk og samarbeid, utviklet seg raskt til en hyggelig prat mellom likesinnede bilfolk – med både politisk velvilje og ekte motorinteresse rundt bordet. 
  
Planen er å etablere et nordisk «Policy Office» som skal jobbe direkte mot EU-systemet, slik at våre stemmer blir hørt når nye regler og rammer utformes. 
Og responsen? Svært positiv. Ambassadøren støtter initiativet fullt ut, og mener AMCARs kunnskap vil være nyttig for motormiljøer over hele Europa – enten det handler om 2CV, amerikanere, motorsykler eller en klassisk Riva. Kort sagt: hobby er hobby, uansett merke og opprinnelse. 
  
Den nordiske måten 
Under samtalen løftet vi også frem det som gjør den nordiske kjøretøyhobbyen spesiell. Mens miljøene lenger sør i Europa ofte handler om strengt originale biler og utstillingsobjekter, er vår kultur mer preget av garasjeskruing, ombygging, kreativitet og ikke minst aktiv bruk av kjøretøyene. 
Det er nettopp denne «gjør-det-selv»-ånden vi vil at EU skal forstå og ta hensyn til. Et Brussel-kontor vil gjøre oss bedre rustet til å påvirke regelverk før de treffer – ikke etterpå. 
Kort sagt: det vi kan om kjøretøyhobby in Norden har verdi langt utenfor våre grenser.  

En av oss 
Og så må vi nesten nevne det som virkelig satte tonen: Ambassadøren er nemlig bilentusiast selv. Han eier en 1983 Citroën 2CV «France 3» som har vært i familiens eie i over 40 år. Da ble det fort mer bilprat enn byråkratspråk – akkurat slik vi liker det. 
  
Vi opplever dette møtet som et tydelig startskudd for ReFUEL/AMCARs tilstedeværelse i Brussel, og vi gleder oss til veien videre.  


Målet er klart: Å sikre best mulig vilkår for hele kjøretøyhobbyen – både hjemme og ute i Europa.